www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

(ciężkie ćwiczenia!)

W leżeniu na łóżku albo na podłodze.


  1. Leżąc na brzuchu mając nogi wyprostowane i ręce pod brodą unosimy do góry głowę, jednocześnie prawą nogę, po czym robimy to samo z drugą nogą.
thumb
thumb

  1. Leżąc w tej samej pozycji wyciągamy ramiona do przodu, unosimy jednocześnie prawą nogę i lewą rękę do góry, opuszczamy w dół i robimy to samo z przeciwnymi kończynami.
thumb

  1. Leżymy na brzuchu z rękami zgiętymi w stawach łokciowych z boku koło klatki piersiowe,j unosimy klatkę piersiową i głowę lekko w górę prostując ręce w stawach łokciowych. Staramy się nie podnosić bioder.
thumb
thumb

  1. Leżąc na brzuchu wyciągamy ramiona w bok i prostujemy nogi. Wykonujemy rozkroki i łączenie nóg w tej pozycji.
thumb
thumb

  1. Leżąc na brzuchu wyciągamy ramiona wzdłuż tułowia. Napinamy mocno wszystkie mięśnie i staramy się oderwać na moment głowę klatkę piersiową i nogi do góry.
 

  1. Leżąc na brzuchu wyciągamy ramiona do gór i nogi wyprostowane oraz złączone. Odrywamy od podłoża głowę, klatkę piersiowa i nogi przytrzymujemy chwileczkę w górze po czym opuszczamy w dół.
thumb
thumb

  1. Klęk podparty. Zataczaj biodrami kółeczka w prawą, potem w lewą stronę i na odwrót.
 

  1. Leżąc na plecach trzymamy nogi zgięte w kolanach, stopy oparte na podłożu ramiona wzdłuż ciała. Przesuń tułów, głowę i rękę w bok w prawą stronę, potem w przeciwną. W tym ćwiczeniu staraj się nie odrywać barków i głowy od podłoża.
thumb
thumb

  1. Klęcząc opieramy pośladki na piętach i w tej pozycji wyciągamy ramiona bok. Staramy się skręcić tułów i głowę w prawą stronę jednocześnie cofając prawą rękę w tył, to samo stronę przeciwną.
thumb

  1. W klęku podpartym unosimy prawą rękę bokiem w górę i patrzymy na palce prawej ręki, to samo z lewą.
thumb thumb

  1. W klęku podpartym unosimy głowę i wyprostowaną nogę w górę, następnie opuszczamy nogę do klęku podpartego i robimy to samo z drugą nogą.
 

  1. Leżąc na plecach rozluźniamy wszystkie mięśnie i wolno oddychamy wdychając powietrze przez nos, a wydychając przez usta.
 


ćwiczenia pochodzą z książki "Co należy wiedzieć o ochorobie neuronu ruchowego (MND)?" Barbara Tomik, Bożena Jóźwiak
Zdjęcia wykonał Stanisław Bachleda-Curuś, a ćwiczenia wykonywała Joanna Słuchowska.
SLA
MND