www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Terapia litem w SLA
Dodano 07 Feb 2008

Włoscy naukowcy przeprowadzili 15sto miesięczne badanie na grupie 44 chorych na SLA. Wszyscy przyjmowali rilutek, a dodatkowo 16 z nich lit (węglan litu). Chorzy leczeni litem mieli statystycznie wolniejszy rozwój SLA od osób, które brały tylko rilutek. Dodatkowo przez cały czas trwania badania nie zmarł żaden pacjent leczony litem, a w grupie kontrolnej, czyli chorych nie zażywających litu zmarło ośmiu.


Wyniki tego badania są obiecujące, ale jest to pierwsze takie badanie i do tego wykonane na niewielkiej grupie chorych. Aby wykluczyć przypadek potrzebne są kolejne próby kliniczne, ale na większej liczbie chorych.

W artykule zostały przedstawione wyniki wstępnych badań na ludziach! Stosowanie opisanego leku na własną rękę jest nieodpowiedzialne!


Źródło: Lithium delays progression of amyotrophic lateral sclerosis

Powered by CuteNews
SLA
MND