www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Lepsze oczyszczanie z niepożądanych białek może okazać się korzystne w leczeniu SLA
Dodano 27 Jan 2008
 

Jako pierwszy wystąpił Prof. David Rubinstein, który w przejrzysty i spójny sposób omówił znaczenie tzw.autofagii w oczyszczaniu komórek z agregatów białkowych. „Chcemy usprawnić proces usuwania szkodliwych substancji z neuronów ruchowych" wyjaśnił. Autofagia to proces polegający na pochłanianiu szkodliwych białek, trawieniu ich oraz wydalaniu na zewnątrz komórki.


Przykład agregatów białkowych. Hyaline conglomerate inclusions (HCI). A Hays MD

W mysim modelu choroby Huntingtona stwierdzono, że podanie zwierzętom leków stymulujących ten proces w komórce jest korzystne dla ich zdrowia oraz przeżycia. Stąd też, jeśli to założenie sprawdza się w przypadku Huntingtona, to może być również skuteczne w leczeniu SLA.


Kolejne badania tych zagadnień pomogą naukowcom znaleźć leki, które usprawnią usuwanie niepotrzebnych substancji z neuronów ruchowych u chorych na SLA.

Tłumaczenie wykonała Gosia Smykiewicz

Źródło: http://www.mndassociation.org/

Zdjęcie: Hyaline conglomerate inclusions (HCI). A Hays MD

Powered by CuteNews
SLA
MND