www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Zmęczenie w SLA
Dodano 05 Nov 2007
 

Nadmierne i długo występujące uczucie zmęczenia jest poważnym problemem, z którym zmaga się wielu chorych na SLA. Z czego może ono wynikać? U chorych na SLA zmęczenie może być wynikiem nadmiernej, niedostosowanej do możliwości danego chorego aktywności fizycznej, osłabione SLA mięśnie są bardziej podatne na zmęczenie i krócej wytrzymują ich pracę. Osoby, które forsują mięśnie ponad własne możliwości mogą odczuwać zmęczenie, zatem należy rozsądnie planować zajęcia w ciągu dnia, ćwiczyć często, ale krótko i niezbyt intensywnie, wyznaczać sobie dużo odpoczynków w ciągu dnia i przerywać wykonywaną czynność zawsze, kiedy poczujemy się zmęczeni.


Współwystępująca depresja może nie tylko potęgować zmęczenie, ale nawet być jego przyczyną. Z depresją nie tylko wiąże się smutek, obniżenie nastroju, spadek motywacji itp., ale także możliwe jest pojawienie się fizycznego zmęczenia. Najwłaściwszym i najlepszym sposobem jest walka z depresją prowadzona przez lekarza psychiatrę, który jeśli uzna to za stosowne zaleci rozpoczęcie leczenia farmakologicznego oraz psychoterapię prowadzoną przez niego bądź dyplomowanego psychologa. Pamiętajcie, że z SLA niestety współczesna medycyna nie może dać sobie rady, ale za to depresja może być skutecznie leczona. Z depresją możemy wygrać!


Niestety w przebiegu SLA dochodzi do problemów z niewydolnością oddechową, które poprzez niewłaściwe dotlenienie ciała może powodować zmęczenie. Do tego często przy niedotlenieniu dochodzi do bezsenności, która tylko potęguje jeszcze zmęczenie. Można temu przeciwdziałać stosując sztuczną wentylację czy aparaty tlenowe jednak zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza. Uczucie zmęczenia albo bezsenność nie muszą oznaczać występowania problemów oddechowych!


Niektóre leki mogą również powodować zmęczenie będące jednym z objawów ubocznych ich stosowania. Chory powinien zgłosić lekarzowi prowadzącymi jego wystąpienie. Odstawienie leku bez konsultacji z lekarzem jest nierozsądne!


Często zdarza się również, że zespół zmęczenia w przewlekłych chorobach neurologicznych, do jakich zaliczamy SLA może nie mieć wyraźnej przyczyny. Naukowcy próbują dociec mechanizmów, które stoją za jego powstaniem stawiając kilka hipotez.


Podsumowując ważną rolę w walce ze zmęczeniem odgrywa rozsądna aktywność fizyczna, leczenie depresji, wspomaganie oddychania, jeśli występują problemy z niedotlenieniem oraz informowanie lekarza prowadzącego o efektach ubocznych stosowanych leków.

Uczucie nadmiernego zmęczenia nie oznacza, że dana osoba choruje na SLA! Nadmierne zmęczenie nie występuje również w każdym przypadku SLA!

Źródło: www.termedia.pl


Powered by CuteNews
SLA
MND