www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


PIN1 – czy będzie to udany sposób na walkę z SLA?
Dodano 26 Oct 2007
 

Wiemy, że nadmiar glutaminy neuroprzekaźnika występującego w ośrodkowym układzie nerwowym może prowadzić do śmierci motoneuronów (patrz: podstrona Prawdopodobne przyczyny w dziale Czym jest SLA?). Badacze symulując w laboratorium podwyższony poziom glutaminy udowodnili, że zahamowanie działalności enzymu PIN1 ogranicza śmierć komórek nerwowych. Jak się to dzieje? Odkryto ze w motoneuronach u chorych na SLA w okolicach jądra komórkowego dochodzi do akumulacji pewnych białek, za które odpowiada m.in. enzym PIN1. Odkładające się białka zaburzają prawidłową pracę tych komórek doprowadzając w efekcie do ich zniszczenia.


Praca amerykańskich naukowców nie tylko daje kolejną możliwość poradzenia sobie z SLA, ale nawet jakby się to nie udało przybliża nas do zrozumienia mechanizmów tej tajemniczej i strasznej choroby poprzez pokazanie, że prawdopodobne przyczyny SLA pozornie nie połączone ze sobą zaczynają tworzyć logiczną całość – rola PIN1 „scalająca” hipotezy o nieprawidłowej akumulacji białek i ekscytotoksyczności glutaminy.

 

Artykuł dotyczy JEDYNIE przedklinicznych badań naukowych

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov

www.alsa.org

Powered by CuteNews
SLA
MND