www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Czy brak białka-Akt może mieć wpływ na rozwój SLA?
Dodano 09 Oct 2007
 

Lekarze sugerują od dawna, że jednym z prawdopodobnych mechanizmów SLA jest apoptoza. Co to takiego? Gdy jakaś komórka jest zainfekowana, uszkodzona albo stara nasz organizm musi się jej jak najszybciej pozbyć i jednym ze sposobów jest apoptoza, czyli proces autodestrukcji komórki, który można porównać do zaprogramowanego samobójstwa. Jest to zjawisko prawidłowe dla fizjologii ludzkiego ciała jednakże w SLA mogło dojść do zaburzenia tego procesu. Zauważono, że u chorych występują substancje, które mogą pobudzać zdrowe motoneurony do apoptozy, czyli samobójstwa.

Naukowcy z Belgii odkryli, że u chorych na SLA brakuje substancji, która chroni motoneurony przed apoptozą, co może być przyczyną SLA.


Ciekawe jest to, iż efekty pracy belgijskich uczonych łączą się z osiągnięciami innych naukowców. Badania na modelu mysim SLA dowiodły, że substancja zwana czynnikiem wzrostu VEGF opóźnia rozwój choroby chroniąc motoneurony przed śmiercią. W ten sposób VEGF zastępuje brak białka Akt występującego normalnie w zdrowych motoneuropnach chroniąc je przed niepotrzebną apoptozą.


Logicznym wnioskiem z tych badań jest to, iż terapie nastawione na podniesienie stężenia białka Akt mogą być skuteczne w leczeniu SLA.

 

Artykuł dotyczy JEDYNIE przedklinicznych badań naukowych

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov 

Powered by CuteNews
SLA
MND