www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Nortriptylina może okazać się nowym lekiem na SLA?
Dodano 27 Sep 2007
 

Stosując model laboratoryjny naukowcy odkryli, że substancja ta wpływa korzystnie na mitochondria, czyli małe fabryki energii znajdujące się w każdej komórce naszego ciała, w tym w neuronach. Zauważono, że u chorych na SLA mitochondria w komórkach nerwowych są uszkodzone i ich działanie nie jest prawidłowe. Zatem substancja, która będzie w stanie ochronić mitochondria może być skuteczna w leczeniu SLA a także innych neurodegeneracyjnych chorób takich jak choroba Huntingtona, w których patologie mitochondriów mogą mieć znaczenie w procesie chorobowym. W badaniach na myszach nortriptylina wykazała korzystne działania, potrzebne będą kolejne badania, żeby rozpocząć próby kliniczne na ludziach.


Miejmy nadzieję, że nortriptylina okaże się właśnie tym lekiem, na który czekają chorzy oraz ich rodziny.

 

Artykuł dotyczy JEDYNIE przedklinicznych badań na zwierzętach oraz prowadzonych w laboratorium. Skuteczność leku NIE ZOSTAŁA SPRAWDZONA na ludziach.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov

Powered by CuteNews
SLA
MND