www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Czy SLA atakuje tylko neurony ruchowe?
Dodano 12 Sep 2007
 

SLA jest chorobą, która teoretycznie atakuje jedynie neurony ruchowe tzn. te, które odchodzą od mózgu i/lub rdzenia do np. mięśnia. Jednakże ostatnio naukowcom udało się odkryć u chorych na SLA uszkodzone nerwy czuciowe, tzn. te prowadzące od np. skóry do rdzenia kręgowego i/lub mózgu. Lekarzom nie udało się znaleźć innych przyczyn niż SLA które mogłyby powodować zniszczenie nerwów czuciowych.


Może to wskazywać iż objawy SLA mogą przybierać znacznie szerszą formę niż to się do tej pory lekarzom wydawało a na co zwracali uwagę niektórzy pacjenci uskarżając się na objawy które nie mieściły się w sztywnych kategoriach objawów dopuszczalnych w SLA.http://www.ncbi.nlm.nih.gov 

Powered by CuteNews
SLA
MND