www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Odkryto nowy rodzaj komórek macierzystych mogących pomóc chorym na SLA
Dodano 20 Dec 2006
 

Nowo odkryte komórki macierzyste pobiera się z mieszków włosowych, co ostatecznie eliminuje wszelkie dylematy moralne związane z hodowaniem ludzkich embrionów w celu pobrania komórek macierzystych. Profesor Maya Sieber-Blum twierdzi, że epidermalne komórki macierzyste wykazują pewne cechy, które dają im przewagę nad tymi embrionalnymi. Mają one taką samą plastyczność, duży potencjał do różnicowania się oraz mogą być rozmnażane. Ale oprócz tego ich dostępność jest znacznie prostsza, ponieważ mogą być one pobierane z włosów pacjenta. Poza tym metoda ta nie może budzić żadnych społecznych sprzeciwów oraz niweluje problem związany z możliwością odrzucenia nowej tkanki przez organizm biorcy.

 


Przeprowadzono już wstępne badania na myszach z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, które wykazały pozytywne działanie tej terapii, zauważono, że nie dość, że nowe komórki zostały przyjęte to jeszcze prowadziły one do tworzenia się nowych neuronów, remielinizacji (odbudowywania osłonki neuronów) oraz nawet odtworzenia dróg nerwowych.


Nowe odkrycie może pomóc chorym na SLA.

 

http://wistechnology.com/article.php?id=3536

Powered by CuteNews
SLA
MND