www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Potężne projekty badawcze związane z SLA
Dodano 19 Dec 2006
 

Wykorzystywanie komórek macierzystych w terapii różnorodnych chorób napotyka barierę, gdy komórki macierzyste znajdą się w ciele pacjenta ulegają bardzo często niszczeniu albo same z niewiadomych przyczyn obumierają. Połączenie doświadczeń obu tych firm ma rozwiązać nie tylko tą kwestię, ale również problemy etyczne związane z popieraniem embrionalnych komórek macierzystych w celach terapeutycznych.

 

Firma SCI opracowała sposób pobierania i rozmnażania komórek macierzystych, które nie rodzi dylematów moralnych (w przedstawionym anglojęzycznym artykule niestety nie było sprecyzowane, o jaki sposób chodzi). Natomiast firma Galapagos NV opracowała innowacyjną metodę w inżynierii genetycznej pozwalającą usuwać, zmieniać lub modyfikować dużą liczbę genów w trakcie kontrolowanego wzrostu i rozmnażania  komórek macierzystych w laboratorium. Dzięki manipulacji genami będziemy w stanie uratować komórki, które znajdą się w środowisku ciała chorego, gdzie są narażone na kontakt z toksycznymi czynnikami takimi jak podwyższony poziom glutaminy.

 

http://www.alsa.org/news/article.cfm?id=1064&CFID=3154218&CFTOKEN=80878323

Powered by CuteNews
SLA
MND